Gyerekkönyv
A könyvek és az olvasás szeretetének ösztönzése hihetetlenül fontos a gyermekek kognitív fejlődése, nyelvi készségei és képzelőereje szempontjából. Íme néhány tipp és ajánlás a gyermekek pozitív olvasási környezetének kialakításához:
1. Kezdjük korán: Kezdj el olvasni a gyermekednek már egészen kicsi korban, még azelőtt, hogy megértené a szavakat. A csecsemőknek és a kisgyermekeknek jót tesz, ha hallják a nyelv ritmusát és látják a könyvek képeit.
2. Tegye szórakoztatóvá: Az olvasásnak élvezetes élménynek kell lennie a gyermekek számára. Válasszon olyan könyveket, amelyeknek lebilincselő története, élénk illusztrációi és interaktív elemei vannak, mint például a felemelhető vagy tapintható könyvek.
3. Legyen hangos olvasás: Minden nap szánjon időt arra, hogy hangosan olvasson a gyermekének. Ez segít nekik fejleszteni a hallgatási készségeket, a szókincset és a szövegértést. Ez egyúttal nagyszerű kötődési tevékenység is a szülők és a gyermekek között.
4. Látogasson el a könyvtárba: Vidd el gyermekedet rendszeresen a könyvtárba, hogy új könyveket fedezzen fel és felfedezze az érdeklődési körét. Sok könyvtár kínál mesemondó foglalkozásokat és egyéb tevékenységeket a kisgyermekek számára.
5. Kövesse az érdeklődési körüket: Hagyja, hogy gyermeke az érdeklődési köre és preferenciái alapján válasszon könyveket. Legyen szó dinoszauruszokról, állatokról, teherautókról vagy hercegnőkről, az érdeklődési körüknek való megfelelés élvezetesebbé és lebilincselőbbé teheti az olvasást.
6. Legyen példakép: A gyerekek példamutatással tanulnak, ezért hagyd, hogy lássák, ahogyan te is szívesen olvasol. Szakítson időt családi olvasóülésekre, ahol mindenki csendben, együtt olvassa a saját könyvét.
7. Kérdések feltevése: A cselekményre, a szereplőkre és az illusztrációkra vonatkozó kérdések feltevésével ösztönözze az aktív foglalkozást a történettel. Ez segít a gyerekeknek a kritikai gondolkodás és a szövegértés fejlesztésében.
8. Készítsen egy hangulatos olvasósarkot: Jelöljön ki otthonában egy külön területet az olvasáshoz, kényelmes ülőhelyekkel, jó megvilágítással és válogatott könyvekkel felszerelve. Legyen ez egy barátságos hely, ahol gyermeke megpihenhet és élvezheti az olvasást.
9. Ünnepelje meg az elért eredményeket: Ünnepelje meg gyermeke olvasási mérföldköveit és eredményeit, legyen az egy könyv befejezése, új szavak megtanulása vagy folyékony olvasás. A pozitív megerősítés motiválhatja a gyermekeket az olvasás folytatására.
10. A változatosság a kulcs: Kínáljon változatos könyveket, amelyek különböző műfajokat, kultúrákat és nézőpontokat fednek le. A változatos irodalomnak való kitettség bővíti a gyermekek világlátását, és elősegíti az empátiát és az elfogadást.
Gyerekkorunk csendesebben telt, mint manapság. Kisebb volt a forgalom, nem volt adás a televízióban, és akkoriban még nem volt internet, se számítógép, így a sok biciklizés mellett olvasással töltöttük a szabadidőnket. Gyermekkorunk könyvei olcsók voltak, nem véletlen, hogy egész könyvespolcokat töltöttek meg minden lakásban, mi pedig legalább ezerszer lapoztuk át ugyanazt a képeskönyvet.
Szüleinktől gyakran kaptunk ajándékba is könyveket, és természetesen tárt karokkal várt bennünket a könyvtár is, ahol tovább bővítettük az ismereteinket.
A 70-es, 80-as évek minden átlagos háztartásában volt legalább egy könyvespolcnyi a pöttyös, csíkos könyvekből, Benedek Elek népmesés sorozataiból és a Minden napra egy mese gyereksorozatból. Ezekkel a kiadványokkal gyerekként biztosan Ti is találkoztatok. Emlékeztek arra is, hogy régen minden más volt? Azért vannak a mai 30-as, 40-es szülőkre varázslatos hatással gyerekkorunk kedvenc gyerekkönyvei, mert a zsigereinkbe ivódtak a könyvespolc könyveiben lévő történetek, és mindenki ismerte ugyanazokat a meséket.
Emiatt a nosztalgikus érzés miatt szeretnénk gyerekeinkkel is megszerettetni ugyanezeket a történeteket. Az igazán szerencsés családoknál a szülői házból megörökölt 20-30-40 éves könyveket lapozhatják a gyerekek. Mert jó régi történetekkel nosztalgiázni esténként. De ha otthon nem is ezekből olvasunk, legalább a nagyszülőknél töltött esték alatt találkozhatnak gyerekeink ezekkel a könyvekkel, amivel a nagyi és a papi is visszaemlékezhet saját fiatalságára.
Nosztalgia gyermekkorunk könyveivel
Vannak olyan könyvek a kínálatunkban, amiket nem csak a harminc-negyven évesek, de a fiatalabb szülők is ismerhetnek. Az ovis korosztály számára készült Cini-cini muzsika bölcsődalok és ringatók kötete, melyek az óvodai nevelés alapját képezik. A gyerekek különösen fogékonyak a költészet iránt, ezért a verseskötetek válogatási lehetőséget nyújtanak meghitt olvasgatásra és a szavalható versek tanulására is.
Richard Scarry neve azok előtt is ismert, akik nem igazán szokták megjegyezni a szerzőket. A Lilliput Kiadó Tesz-vesz város címmel futó sorozatában mindenki teszi a maga dolgát. Ez egy igazán érdekes könyvsorozat, minden kötete más-más témát jár körbe. A kedves állatszereplőkön keresztül minden foglalkozás rejtelmeibe betekintést nyerhetnek az ovis és kisiskolás gyerekek, akik kedvenc szereplőiket a sorozat következő kötetében új szerepben követhetik, és akár idegen nyelven is tanulhatnak a segítségükkel.
A Gőgös Gúnár Gedeon első osztályos iskolások számára készült. A kis- és nagybetűkkel, valamint az olvasás tudományával igyekezett őket megismertetni. Az Ablakzsiráf egy gyerekeknek készült lexikon, amit a 70-es évek óta már 38 alkalommal nyomtak újra.
A Móra Kiadó Kisvakond kalandjait bemutató sorozata vagy a Vuk szintén kedvelt mesekönyv, mely meseként is nagy sikert aratott.
Áruházunk könyvkínálata
Az ismeretterjesztő Ki hol lakik? könyvek is sokunk gyermekkorának meghatározó részei. A matricásfüzetek is egy életérzést testesítenek meg a mai szülők számára, ami a Pöttyös Panni vagy Bori sorozathoz hasonlóan felidézi bennük saját fiatalságukat. A kicsit fiatalabbak örülni fognak Hello Kitty történeteinek vagy a Disney mesehősökről szóló könyveknek.
Áruházunk rengeteg jobbnál-jobb gyermekkönyvvel szeretné ösztönözni a szülőket, hogy olvassanak minél több retro történetet. Mert a gyerekeknek minden történet új. A minőség pedig garantált.