Bogaras vagyok! Nem is kicsit!
Tücsköt bogarat összehordsz itt nekem fiam. Persze ez nem pont azt jelenti nekünk amit mi itt a bogarasságról írunk. A bogarasság sem, az. Akkor most pontosan, hogy is? Minden rovar, bogár, de nem minden bogár rovar, vagy éppen fordítva? Minden bogár, rossz, félelmetes, rúg, csíp harap, el kell taposni. És a pókokat meg ki nem állhatom, Fusson ki merre lát. Nem-nem a pók szerencsét hoz, vigyázni kell rá! Vagy Éppen ellenkezőleg. Rendet kellene tenni itt bogár fronton.
Tücsköt bogarat összehordsz itt nekem fiam. Persze ez nem pont azt jelenti nekünk amit mi itt a bogarasságról írunk. A bogarasság sem, az. Akkor most pontosan, hogy is? Minden rovar, bogár, de nem minden bogár rovar, vagy éppen fordítva? Minden bogár, rossz, félelmetes, rúg, csíp harap, el kell taposni. És a pókokat meg ki nem állhatom, Fusson ki merre lát. Nem-nem a pók szerencsét hoz, vigyázni kell rá! Vagy Éppen ellenkezőleg. Rendet kellene tenni itt bogár fonton. Akkor kezdjünk bele! Gyűjtsük be az összeset! Na nem, ez nem fog menni, csak gyűjtsünk be néhányat, és vizsgáljuk meg őket. Értsük meg, hogy ők mit akartnak. Miért is vannak itt, és miért pont itt. A mi kertünkben, a mi mezönkön, vagy ami még jobb, vagy rosszabb, kinek vérmérséklete szerint, pont itt a mi szobánkban.
Nagy mértékben gyerek függő, hogy ki mennyit játszik bogarakkal. Vagy lehet, hogy nagy mértékben szülő függő. Természetesen az sem teljesen mindegy, hogy milyen lakó környezetben töltöd gyerekkorodat.
Ha egy szülő sosem szerette a bogarakat, nem fogjuk tudni meggyőzni arról, hogy olyan játékokat, fejlesztő, oktató eszközöket vegyen, amik pont a bogarakkal kapcsolatosak. Pedig pont ez lenne a célunk. A legtöbb bogarakkal szemben felállított téves elképzelés, abból ered, hogy nem ismerjük őket. Lehet, hogy meg sem engedték nekünk, hogy megismerjük őket. Tiltották, sőt olyanokat mondtak, vagy éppen kiáltottak, hogy fúj, de gusztustalan bogár, ne nyúlj hozzá. Vagy tévesen azt gondolták, minimum meg fog csípni minket, vagy valami más még ennél komolyabb gondot is okoz.
Egy szó, mint száz. Kezdjük el tisztelni őket. Ha nem is mind hasznos, sőt van, hogy egy kettő kellemetlen, és elszaporodása gondot is jelenthet, de mindenképpen legalább fel kellene, hogy ismerjük őket. És mielőtt lapáthoz, seprűhöz, permetezőszerhez, bogár gyilkos vegyszerekhez nyúlunk, fontos hogy tudjuk, valóban kell-e.
Ezt pedig érdemes elkezdeni gyerekkorban. És nagyon jó kis eszközök, játékok, okos kis hordozható mikroszkópok vannak ahhoz, hogy bogarakkal játszunk, és megismerjük életüket. És ha már ezt elkezdtük, és csak rövid ideig és bevizsgálásra befogtunk néhány a kertben, vagy a természetben, nézzünk utána mit tudnak. Hol laknak, milyen egyéb tulajdonságot kell tudni róluk.
Egy fontos, ne féljünk tőlük, és a gyerekeinket se neveljük arra, hogy féljenek. Igen, természetesen van néhány pók, melynek a csípése akár nagyobb gondot is okozhat, de azért abban biztosak lehetünk, hogy lakókörnyezetünkben ilyenek normál esetben nem fordulnak elő, de ha mégis azonnal tudni fogjuk, hogy nem simogatni valók.
Ilyenkor tavasszal, talán a legjobb tipp, hogy kezdjük a vizsgálódást egy, vagy akár két, három, négy öt bodobáccsal. Könnyű befogni, mert nem tud repülni, és teljesen jámbor. Ennek az egy bogárnak népnevei is jól mutatják, hogy igen gyakori, és könnyen fellelhető bogár. Időnként helytelenül suszterbogárnak, fülbesmászónak is nevezik, de nevezik még katonabogárnak, napsütő bogárnak, tűzoltóbogárnak, szabóbogárnak, botbonának, bodának, tűzi poloskának, katóféregnek, napféregnek, büdöspannának, papbogárnak, bödöcskének, halálfőnek, istenbogárkájának, kőkiverőnek, misemondó bogárnak, vörösbogárnak, pincebogárnak, boda bácsinak, papucsbogárnak.
Jó bogározást!