Kezd otthon, és győzd le a saját félelmeidet! A környezetvédelem otthon kezdődik! Változtass!
Amikor az a szerelem szülőséggé válik, azaz elérkezik a gyerekvállalás időszaka, akkor beköszönt a túlzott takarítás, a fertőtlenítés, és a hihetetlen mennyiségű vegyszerhasználat időszaka is. Igen tudom, nem mindenhol, de hogy őszinte legyek saját példáim, azaz látogatásaim szűkebb és tágabb ismeretségi körömben ezt mutatják.
Kezd otthon, és győzd le a saját félelmeidet! A környezetvédelem otthon kezdődik!
Változtass!
Amikor az a szerelem szülőséggé válik, azaz elérkezik a gyerekvállalás időszaka, akkor beköszönt a túlzott takarítás, a fertőtlenítés, és a hihetetlen mennyiségű vegyszerhasználat időszaka is. Igen tudom, nem mindenhol, de hogy őszinte legyek saját példáim, azaz látogatásaim szűkebb és tágabb ismeretségi körömben ezt mutatják. Aki úgy érzi a sorok nem neki szólnak, mert ebben a kérdésben már sikeresen legyőzte félelmeit, vagy ami még jobb nem is volt, és a rettegtetés ellenére sem hitte el, annak gratulálok. A kisebb hányadba tartozik.
Szóval, most mindenki álljon fel. És első lépésként szembesítse magát, hogy milyen mennyiségű és minőségű vegyszer található otthon. Várok egy kicsit…. Szerintem kell!
Nézzünk akkor mélyen a tükörbe, és tegyük fel a kérdést. Biztos szükség van erre? Biztos, hogy szükség van pont ezekre? Biztos, hogy a legkörnyezettudatosabb márkákat vásárlom? Na de tényleg! Kell ennyi? És biztosan kell belőle ennyit használni? Minden csak akkor lehet tiszta, ha agyon vegyszerezem? Ha minden öblítésnél gondolkodás nélkül engedem bele, a ragasztós, adagolós, vagy tartályba öntött és egyéb öblítő fertőtlenítő csodákat? Amelyek nem csak akkor szennyezik a környezetet, amikor amúgy csaptiszta vízzel keverve engedem bele a lefolyóba, hanem amikor ezek hordozó dobozai, tartói, adagolói is mind szemétbe kerülnek?
Tényleg kell, hogy a csaptelepek, zuhanykabinok tisztántartásához, napi heti rendszerességgel, számolatlanul öntsük, fújjuk, locsoljuk a vegyszereket, maró anyagokat, aminek belégzést, bőrrel való érintkezését, maga a gyártó sem ajánlja? Mi ne érintkezzünk ezzel, de a természet, vagy hatalmas szennyvíztisztító üzemek küzdjenek csak meg ezzel? Nem törődve azzal, hogy mi történik vele, miután elhagyja a mi mosdónkat? Mert amikor lefolyt, már nem a mi gondunk?
Jönnek gondolom a felmentések. De a takarítónő csak ezzel hajlandó! Kemény a víz tiszta vízkő minden. A gyerekek mindent összefogdosnak, és a szappan is megy mindenhova. Foltok, vízkő, szennyeződés, na és a reklámok is! Mert valljuk be mindenhonnan ez folyik. Használj mindenhova, minél többet, mert különben eluralkodik, megtámad, az életedre tör. És mi engedelmeskedünk. Gondolkodás nélkül vesszük a vegyszereket. És természetesen sok esetben ezek azok a terméke, amik temérdek reklámot kapnak, és nem azok, amelyek környezettudatos csomagolásba kerültek, vagy nem tartalmaznak, vagy csak csökkentett mértékben olyan anyagokat melyek a környezetünkre károsak. Mert amikor a polc előtt állunk, sok esetben jelentős árkülönbség van, a környezettudatos, és a hagyományos károsító vegyszerek között. Így fel is mentjük magunkat, hogy ennyit mi erre nem tudunk áldozni. Pedig igen is! Csak kezdjük el csökkenteni a felhasználás mértékét. Használjunk olyat, ami tudatos, és használjunk belőle kevesebbet. Ha ezt ügyesen csináljuk, ki tud tartani addig, míg a hagyományosból kettőt használnánk, el, és két dobozt dobnánk ki az általános szemétbe, ezzel tovább súlyosbítva a helyzetet.
Hogyan használjunk kevesebbet? A takarítás, a résztakarítás, napi tevekénység, mindennapi rutin legyen. Tanítsuk meg magunkat, és tanítsuk meg a gyerekeket is, hogy nem nehéz, letörölni valami használat után, hogy ne legyen vízköves. Vagy éppen egy akár kétszáz forintos IKEA lehúzóval ne lehetne lehúzni a zuhanykabint, vagy annak falát használat után. Ezek apró lépések, résztevékenységek, melyekből még sokat lehetne felsorolni. És ha ezek beépülnek a mindennapokba, akkor, magad is látni fogod, hogy állandó a tisztaság, és a vegyszerek használata jelentős mértékben csökken. Figyelj oda, számítson, kezd el! Légy tudatos, és tanítsd meg a gyerekeket is!