Ki mondta, hogy a fiúk nem babázhatnak?
Tényleg ki mondta ezt? Vagy, hogy nem lehet babaházuk, vagy konyhájuk. Tiltakozom. Kell, hogy lehessen, és kell, hogy játszhasson vele, vagy játszhasson egymással két különnemű testvér vagy barát. Minden játék ér, és semmit sem kell előre determinálni.
A szerepek, a szerep elvárások szerintem nagyon sok helyen jelentős mértékben megváltoztak családon belül is. A régi tradicionális berendezkedés, ami arról szól, hogy a nő mos, főz, takarít, gyereket nevel, a papa meg sört és távvezérlőt szorongatva ül a fotelban, hol vannak már. Az újságot csak azért nem írtam, oda a férfi kezébe, mert na az tényleg egészen biztosan kiment a divatból. Helyette mondjuk írhattam volna, telefont, meg tabletet.
De egy biztos. A mai modern felfogású, és szerintem ebből a szempontból teljesen egészségesen működő családban a férfi, sok tradicionálisan női szerepet visz, részben, egészben, vagy felváltva. Ez szerintem teljesen normális. Ha ezt elfogadjuk akkor a minta is más. Azaz fiú gyerekünk nem csak azt látja, hogy apa kocsit hajt, vagy a garázsban szerel, hanem azt is, hogy apa fürdet (babázik), kötényben főz (azaz konyhája és eszközei vannak), és gyakran takarít vagy egyéb házimunkákat is elvégez. Azaz, ha mindezt kezébe fogja, akkor más mintát is mutat, és elfogadható tény az is, hogy fiú gyerekek játszhatnak olyan dolgokkal, amik, csak lányok kezébe való. Különösen, hogy mindezeket a dolgokat, gyakran apa anyával együtt csinálja, így az is egy jó kép, hogy egy fiú és lánytestvér békében, és egyetértésben játszhat közösen fiús, és lányos játékokat, szerepjátékokat is.
Jaj, de szép világ, amit így lefestettem. Gendersemleges. Szép szó. Sok nagy márka, milliókat költ arra, hogy ezt megvalósítsa, és kivegye a kommunikációból, a nemnek szólás célzott, és előre eldöntött üzeneteit. Én ettől időnként mondjuk zavarban vagyok, mert belépek a boltba, és nem tudom, hogy például a napszemüveg, amit fel akarok próbálni, férfi vagy női. Sok játékgyártóval is találkoztam, aki nem különbözteti meg játékainál, hogy fiúk, vagy lányok számára ajánlja. Természetesen ez sok esetben nem egyszerű, és sok esetben a társadalmi dogmák erősebbek, és a színek is döntenek. A lányosnak hívott dolgokat, valljuk be, azért időnként rendesen rózsaszínre festjük.
De, hogy az eredeti kérdésre térjek vissza, én azt gondolom, hogy olyan játékok, mint egy baba vagy egy konyha, vagy akár egy babaház, ami lehet például egy vagány jó kis modern ház natúr színekben, mindenképpen való fiúk kezébe, sőt erősen ajánlom is. Minden termékkörnél meg lehet találni a fiús darabokat is. Mind színekben, mind kialakításban, vagy egyéb dolgokkal, sok gyártó figyel arra, hogy ezek a termékek egy fiú szobájában is jól mutassanak.
Erőltetni ezt sem kell. De ha szembe jön valami ilyen, vagy a gyerekünk listájára felkerül ne akadjunk fel rajta!