Legyen könnyű az iskolakezdés - 5 egyszerű trükk
Ismét eljött az idő, hogy bepakoljuk az iskolatáskákat és előkeressük az uzsonnásdobozodat, hiszen pár nap és kezdődik az iskola. A tanévkezdést minden kisgyermek izgatottan várja, ugyanakkor kihívást is jelent számukra. A nyári szünet lazasága után az egész napot egy iskolapadban kell tölteni, a sok-sok újdonság befogadása pedig kimeríti őket. De néhány egyszerű lépéssel segíthetünk nekik, hogy könnyebb legyen a beilleszkedés az iskolai életbe.
A megfelelő napirend
A gyerekek, és persze a szüleik számára is létszükséglet a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, hogy aztán kipihenten tudják kezdeni a napot és megfelelően bírják az iskolával járó terhelést. Érdemes az első nap előtti néhány nappal elkezdeni átállítani a családot a dolgos hétköznapok napirendjére, és persze a korábbi lefekvésre és kelésre. Így aztán szeptember elsején a reggeli kelésnél megspórolhatjuk durcás tekinteteket és az esetleges vitákat.
A nagyobb gyerkőcök persze ilyenkor mindent bevetnek, hogy tovább maradhassanak fent, ezért jó, ha felvértezzük magunkat azzal a tudattal, hogy nekik is pont úgy javukra válik a következetes esti lefekvés, mint a kisebbeknek.
A játék fontossága
Ha a gyermekünk még most kezdi az iskolát, akkor játszhatunk vele iskolásat, ami sokat segíthet a beilleszkedésben és az esetleges szorongások feloldásában. Idén nem igazán volt lehetőségük megismerkedni a gyerkőcöknek előre az iskolai élettel, egymással, a tanító nénikkel, így ezzel tudunk nekik segíteni, hogy egy pozitív képet alakíthassanak ki arról, hogy milyen lehet az iskolában.
A játék a gyerekek kommunikációs nyelve, és ha mi is beszéljük ezt, sokkal könnyebb lesz számukra az új kihívások és a változás elfogadása.
Gyakorlással minden könnyebb
Az iskolás játékba nyugodtan belecsempészhetünk néhány kihívást, mint a cipőfűző megkötése, az iskolatáska kezelése, és egyéb olyan fontos dolgok, amik megkönnyíthetik az önállóságot a mindennapokban. Csinálhatunk játékot az öltözködésből, ki veszi fel a legügyesebben a pulóverét vagy ki húzza fel először a cipőjét. Az iskolatáskát is jól tanulmányozzuk át, hagyjuk hogy egyedül pakolásszon benne, és megismerje a zsebeket, megtanulja a cipzárok és csatok működését.
Lista és heti tervező a könnyebb reggelekért
Sokan alábecsülik a listák jelentőségét, pedig hatalmas segítség tud lenni a reggeli készülődésben, főként ha több családtag reggeli indulásáról is gondoskodnunk kell. Kifüggetszhetünk a bejárati ajtó mellé egy listát azokról a dolgokról, melyeket mindenképp el kell raknunk, magunkkal kell vinnünk reggel, így kicsi lesz az esély rá, hogy bármi fontosat otthon felejtenénk.
Ugyanígy nagyon hasznos tud lenni egy heti tervező is, amibe bekerülhetnek az edzések, délutáni foglalkozások, és minden más fontos esemény.
Beszéljünk az érzésekről
Törekedjünk arra, hogy minél többet beszélgessünk gyermekünkkel az érzéseiről, és arról, hogy mi várható majd az iskolában. Sok gyerekben üti fel a fejét némi szorongás a változástól, az új élethelyzetektől. Meséljünk saját iskolakezdéssel kapcsolatos élményeinkről, ne féljünk bevallani saját iskolakezdési nehézségeinket, és megtanítani gyermekünknek, hogy a félelmek leküzdhetők! Mindig hallgassuk őket végig, hagyjuk őket szabadon mesélni az élményeikről, és beszéljük meg, hogy mik voltak amik tetszettek az iskolában, és mik amik kevésbé.
Forrás: Marie Claire