Te tudsz lovagolni? Tudod, hogy miért érdemes megtanulni?
Hasznos információk, ha még nem tudtad eldönteni, hogy érdemes-e elkezdeni!
Lovagolni mindig jó, télen - nyáron, napsütésben, hóban. Rengeteg gyermek imádja a lovakat és a lovaglást is. Van aki rendszeresen jár, van aki lovastáborba is megy, de van aki még csak fontolgatja, hogy elkezdi a lovaglást. A ló már több ezer éve társunk és szolgál minket, de az tudni kell, hogy ebben a csodás sportba csak együtt érhettek el sikereket.
Aki még nem lovagolt azt gondolhatja, hogy nagyon egyszerű, hisz csak ülni kell és mondani pár vezényszót a lónak és már meg is tanultunk lovagolni. De nem! A lovaglás sokkal több és sokkal többet ad. Soha ne siettessük, tartsuk be a tanulás folyamatát!
Képek forrása: Pinterest
Mit fejleszt?
Fejleszti az egyensúlyérzéket, mentálisan is rendkívül jól hat, rengeteg izmot megmozgat és kalóriát is égethetünk vele. A lovaglás kortól, nemtől függetlenül mindenkinek ajánlott, soha nem késő elkezdeni.
Mi mindent tanulhatunk meg még?
A lovaglás élményén túl, a lovas megtanul gondoskodni lováról és tudatosan irányítani a testét.
Mit tanulhatunk a lovaktól?
Felelősségérzetet, nyitottságot, bizalom kialakítását, türelmet, fegyelmet, önuralmat, kölcsönös tiszteletet, empátia fejlesztését, tanulni a hibánkból... felsorolni is nehéz a sok pozitív fogalmat.
Stressz mentesítés!
Sajnos napjainkba egyre több stressz ér minket. A lovaglás közben ki tudsz kapcsolni úgy, hogy közben izmaid és az agyad dolgozik, ezzel fitten tartva ,megelőzheted a későbbi időskori emlékezetkiesést. Mindegy, hogy a természetben vagy pályán lovagolsz a hatása ugyanaz. Bár az elején még egy kis izomláz is párosul hozzá, amíg a tested alkalmazkodik a terheléshez. Sokkal jobb időtöltés mint a számítógép előtt görnyedni!
De, hogy és mikor kezdjük el?
Most rögtön, de tudatosan!
A lóhoz való szoktatást 5 éves kor alatt célszerű elkezdeni, 5-6 éves korban heti 1-2 oktatás javasolt, 7-8 éves kortól lehet heti 2-3 alakalom és 10 éves kortól pedig a gyerekek már jól bírják a terhelést. Itt a kedvük, lehetőségük és az elszántságuk határozza már meg alkalmak számát.
A lovagló szett
Igen, ez is nagyon fontos, a megfelelő öltözék. A lovagló kobak elengedhetetlen már az első alkalomtól, később lehet venni lovagló nadrágot és cipőt is. Gerincvédőt is vegyünk gyermekünknek, ha már egyedül lovagol.
Ne féljünk!
A legfontosabb talán ebben a sportban a türelem. Legyünk tudatába, hogy a lovaglásnak vannak veszélyei. Ha például leesik gyermekünk a lóról, a legfontosabb, hogy ő akarjon visszaülni, ne erőltessük, de segítsük, az oktatók is mindent megtesznek azért, hogy ideális ló-lovas páros alakuljon ki.
Képek forrása: Pinterest
Lovas terápia - mi az és mire jó?
Régóta bizonyított, hogy a háziállatok jelenléte és azok gondozása segít számos pszichés és szomatikus betegség javulásában. A legismertebb terápiás állat a kutya vagy macska, de a lovakkal való kapcsolattartás is nagyon pozitív hatással bír.
Hippoterpáia
Itt a terapeuta csak egy beteggel foglalkozik, ilyenkor a lovas lassan, lépésben halad a lóval a teraputa segítségével. Ezt legtöbbször test koordinációnál, fizikoterápiás és rehabilitációs céllal alkalmazzák.
Gyógypedagógiai lovaglás
Ezt pszichés problémák kezelésénél alkalmazzák. A terápia a lovagláson és a ló gondozásán túl, lóháton történő tornagyakorlatokkal egybekötött. A képzett terapeuta ezt a terápiát végezheti egyénileg és csoportosan is.
A lovas terápia ezeknek az ötvözete:
A terápia során jelentős fizikai-, pszichológiai-, szociális hatások érik a lovast. Hatása, hogy fejlődnek a gyermek képességei. Míg a gyógypedagógiai lovaglás a komplex fejlesztést szolgálja, nem terápiás környezetben, játékos formában, indirekt módon.
A ló mozgása átterjed a belső fülben lévő egyensúlyszervre, melynek kiterjedt kapcsolatrendszere van az idegrendszer más területeivel. A ló testmelege a görcsös izmokat lazítja.
Képek forrása: Pinterest
Fizikai hatások:
Összességében javítja az egyensúlyt, megerősíti az izmokat, gyorsítja a reflexeket, a görcsös izmokat feloldja, a rendellenes mozgásokat csökkenti, javítja a légzést, keringést és az étvágyat, segíti az emésztést.
Pszichológiai hatások:
Növeli a külvilág iránti érdeklődést, az önbizalmat, javítja a felelősségvállalás érzetét, jobb lesz a figyelem összpontosítás, nagyobb a türelem.
Szociális hatások:
Barátságok kialakítása, élvezet, tisztelet és szeretet az állatok iránt.
Kinek ajánlott a lovas terápia?
Gyermek és felnőtt idegrendszeri sérülteknek, bizonyos kromoszóma-rendellenességgel született, mozgásukban, járásukban korlátozott betegeknek.
Remélem kedvet kaptál a lovagláshoz! Gyííí!
♥ Lovas és farm játékokért pedig kattints a képre! ♥
Forrás:
http://fejlesztok.hu/segedletek/pedagogiai-segedletek/160-a-lovasterapia-jotekony-hatasai.html
http://www.haziallat.hu/lovak-lovasok/lovaglas-lovassportok/miert-erdemes-megtanulni-lovagolni-/3026/