Utazós játékok - titeket mentett már meg valamelyik?
Beköszöntött a nyár, indul a nyaralási szezon, gyakoribbak a hosszú hétvégék és kisebb-nagyobb kiruccanások is. Igen ám, de legyen az autós, vonatos, repülős táv - gyerekekkel egyaránt megvannak a nehézségei.
Összegyűjtöttünk pár tippet a hosszú utakra, és egyik sem a tablet!
Vidáman utazó családok, gyerekek, akik sosem unatkoznak, ha várni kell a reptéren, akik mindig el tudják foglalni magukat - jó pár magazinban látni ilyet, de a valóságban a legritkább esetben fordul elő. Sőt, sokan vélik úgy, egy reptéri utazás 10 év alatti (vagy feletti) gyerekekkel valóságos aknamező. Mivel a nyár közeledtével a kérdés egyre aktuálisabb, összegyűjtöttük, melyek azok a játékok, amelyek egy-egy hosszabb autós, repülős vagy vonatúton aranynál is többet érnek. A cikk végén pedig plusz egy bónusz tippet is találsz, ha nem szeretnéd, hogy gyermeked elvesszen egy zsúfolt bevásárlóközpontban, vagy állomáson, reptéren.
A klasszikusok
Mivel a legjobb foglalkoztatókat már kiveséztük egy korábbi blogcikkben, most az utazós játékok más típusait mutatjuk be. Természetesen ide tartoznak az olyan örök klasszikusok is, mint az amőba, a barkóba, az akasztófa, vagy épp azok a játékok, amelyek nem is számítanak annak: nagyobb gyerekekkel szóba jöhet a közös éneklés, közösen kitalált, kacskaringós cselekményű mese, szólánc (ahol az utolsó szótaggal kell új szót alkotni), tippelős játékok pl.: milyen autók jönnek szembe, mikor érkezik a következő zöld színű, kombi, vagy kamion, reptereken ki hová utazik, milyen nemzetiségű, milyen nyelven beszél, állomásokon merre megy a vonat, hány kocsija van, mit szállít, stb. De van olyan helyzet, amikor mindez kevésnek bizonyul, és akkor bizony szükség van valami kézzelfogható megoldásra is.
Sokan ezen a ponton nyúlnak a telefonért, tabletért, de mi hiszünk abban, hogy kütyük nélkül is le lehet foglalni a gyerekeket egy utazás alatt.
Az ötletes csináld-magad játékok
Ha elég kreatívak vagytok, készíthettek játékokat közösen otthon az utazás előtt, vagy a hosszú várakozási idő alatt! Ehhez csak néhány apró eszköz, valamint csipetnyi türelem szükséges. Az ujjbábok már a legkisebbeket is elszórakoztatják, és bár készen is kaphatók, saját magatok is elkészíthetitek őket a Djeco kifejezetten erre szánt szettjével. Az alábbi videóban pedig további 13 tippet találtok arra, hogyan tudtok egy kis ügyeskedéssel egyedi utazós játékokat fabrikálni!
Mesekönyvek
Itt biztosan mindenkinek megvannak a saját bevált receptjei, de tény, ami tény: érdemes kicsi kortól rászoktatni gyermekedet a mesekönyvekre, hiszen a legfrissebb kutatások szerint a csak napi egy mesekönyvet hallgató gyerekek is mintegy 290 ezerrel több szót hallanak ötéves korukra, mint azok, akiknek szülei mellőzik a mesemondást. Ráadásul számtalan utazós mesekönyv is rendelkezésre áll már a vonatoktól a repülőkön át a legkisebbeknek való textilkönyvekig.
Mi van, ha a legkisebb nem alussza át az utat?
A pici babák gyakran képesek abban a pillanatban mély álomba szenderülni, amint megindul velük az adott jármű, de ahogy a gyerekek esetében általában a legtöbb helyzet, ez sem jósolható meg előre. Nekik ideális választás egy felakasztható, zenélő nyuszi, valamilyen csuklócsörgő, amit nem veszít el, egy pihe-puha csücsköző, vagy egy autós ülésre is rögzíthető felfedező spirál.
És az igazi nagyágyúk!
Az ő közös ismertetőjegyük a praktikum, a játék kiterjedése, tárolhatósága, na és a hozzájuk szükséges kreativitás! Ilyenek a különböző korosztályoknak gyártott memóriakártyák vagy egyéb kártyajátékok, mint például a zöldséges kártyajáték, az Agymenő kvízkártyák, a már két éves kortól használható klasszikus mesék memóriajáték, vagy a Mancs Őrjárat és a Fekete Péter kártyák, amelyekkel már a 3 évesek is szórakozhatnak.
A Brainbox dobozokkal pillanatok alatt ülhetnek át a gyerekek tengeralattjáróból kamionba, onnan pedig egy kutyaszánra, miközben a memóriájukat és a nevetőizmaikat is tornáztatják. A Janod intelligens mágneses könyveit kifejezetten utazáshoz tervezték, a gyerekek különböző karaktereket és arcokat találhatnak ki velük maguknak, amik mellé személyiséget is társíthatnak. A Djeco Mini Family kártyái egyedi tervek alapján készülnek, céljuk a megfigyelés, emlékezés és gondolkodás képességének fejlesztése, a legnagyobb móka közepette.
Na és nem maradhatnak ki a sorból azok a játékok sem, amikkel talán még te is játszottál gyerekkorodban a hosszú utak vagy osztálykirándulások alatt, mint a malacpóker, a mágneses útijátékok, vagy épp a Nagy ho-ho-horgász kártyajáték!
Bónusz segítség, hogy senki ne vesszen el a nyaraláson!
Mindannyian tudjuk, hogy zsúfolt, idegen helyeken, pályaudvarokon, reptereken, vagy a szezon közben csúcsra járatott nyaraló központokban elég egy pillanat, hogy gyermekünknek nyoma vesszen. Vedd le a vállaidról ezt a nyomást egy mozdulattal: a nyitható-csukható, tucatnyi színes és mintás Infoband karszalagra bármilyen fontos adatot ráírhatsz, így az akkor is vigyáz gyermekedre, ha épp nem vagy ott.
Nálatok mi vált be?
Úgy tűnik, nem maradt ki semmi, de ha nektek van valamilyen más bevált útijátékotok, ami megmentett egy-egy nehéz szituációban, írjátok meg kommentben! Ha pedig mindenből betáraztatok, akkor kalandra fel! A bőröndök megfelelő csomagolásáról olvassátok el korábbi blogcikkünket!