A kerékpározás pozitív hatásai a testedre és a környezetedre
A kerékpározás számos pozitív hatással bír nemcsak a szervezetedre, hanem a környezetedre nézve is. Milyen változások lesznek azzal az életedben, ha mindennap csak 10-15 percet biciklizel? Hogyan javul majd az egészséged és vajon mennyivel lesz másabb a mindennapi tevékenységeid sora?
A kerékpározás gyors, kiszámítható és költségkímélő
A kerékpározás pozitív hatásai között szerepel az, hogy gyors és kiszámítható. Ha átlagos városi távokra használod a járgányod, akkor így juthatsz el a legegyszerűbben és leggyorsabban az úti célodhoz. Nem kell a dugóban álldogálnod, parkolót keresned, várni a buszra, vagy esetleg egy kerülőt beiktatnod. Pontos tervezhetőség, gyors érkezés!
Emellett az sem elhanyagolható tényező, hogy nem kell semmiért pluszba fizetned csak azért, hogy eljuss A-ból B-be. Autós közlekedés esetén benzin szükséges a működéshez, ha pedig autóbusszal utazol, akkor bérletet vagy jegyet kell venned, ami szintén megterhelheti a pénztárcád. Ha a kerékpározást választod, egyszeri beruházásre van csak szükséged, esetleg kiegészítőket vásárolhatsz még hozzá, de ennyi. Kevesebb, mint 10 tank benzinből egy teljes felszerelés megvásárolható.
Ami még fontos, hogy nincs károsanyag kibocsátás sem biciklizés során. Mind az autós, mind az autóbuszos közlekedés negatív hatással van a levegő minőségére, ami nagyban javítható lenne, ha többen kerékpároznának. Rövid - és hosszútávon is remek befektetés, válaszd te is ezt a közlekedési formát a mindennapjaid során!
A kerékpározás egészséges!
Amíg a buszon vagy az autóban ülsz, addig nem sok kalóriát égetsz el, ellenben a kerékpározás egy rendkívül hatékony fogyókúrás módszer. Ez az egyik legjobb mozgásforma, ugyanis számtalan izmot megmozgat, ráadásul még a belső szerveidre is pozitív hatással van. Csökkenti a szívinfarktus és a daganatos megbetegedések kockázatát, stresszmentesít, enyhíti a szorongás és a depresszió kockázatát is. Ezek a manapság gyakori betegségek, amik mindössze napi pár perc tekeréssel könnyen elűzhetőek.
Nem is gondolnád, de amikor kerékpározol, még az agyad is erősíted. Biciklizés során olyan hatások érik az egyik legfontosabb szervedet, amik erősítik azt a képességét, hogy újratermelje az idegsejteket. Fokozod a fehérjetermelést, ami az agysejtek létrehozásához szükséges, ilyenkor háromszor annyi fehérje termelődhet, mint ülés közben.
Egyes tanulmányokban még azt is kimutatták, hogy a rendszeres kerékpározás akár még az öregedési folyamatot is lassíthatja. Öt évvel is tovább élhetsz, ha gyakran ülsz kétkerekűre, hiszen az agyműködés természetes romlására is pozitív hatással van ez a mozgásforma. Hasonlóan stimulálja az agyat, mint bizonyos agyserkentő gyógyszerek, így a folyamatos fejlődés biztosított.
Nem elhanyagolható tényező az sem, hogy a kerékpározás növeli a szerotonin- és dopaminszintet az agyadban. Ezek fontos szerepet játszanak a stresszkezelésben, valamint a depresszióban szenvedő emberek számára is fontosak, ugyanis az ő szervezetükben kevesebb található ebből a két neurotranszmitterből. Emellett endorfin is termelődik biciklizés alatt, ami a jó közérzetedért és a boldogságodért felel.
Új kapcsolatokat alakíthatsz ki
A kerékpározás nemcsak az egészségedre és a környezetedre van pozitív hatással, hanem a társas kapcsolataidra is, ha csatlakozol egy kerékpáros klubhoz, vagy részt veszel hétvégi, közös biciklitúrákon, esetleg versenyeken, ott számos, új barátságot köthetsz. Ha valakinek nincsenek közeli barátai, az rendkívül ártalmas a szervezete számára is, ugyanolyan hatással bír, mintha dohányozna, vagy esetleg túlsúlyos lenne. Figyelj a társasági életedre és szerezz új barátokat az új közlekedési formának köszönhetően!
Mennyit kell biciklizned a jótékony hatásokért?
Ha elkezded a kerékpározást, akkor figyelj a megfelelő időtávokra. Nem kell rögtön órákat tekerned, hiszen a tested nincs felkészülve arra, hogy nagy terhelést elviseljen. Jó kiindulópont lehet, ha eleinte 10-30 percet bringázol. Egy rövid út a munkahelyedre, vagy egy kisebb bevásárlás remek alkalmat teremthet arra, hogy felszabadulj. Ezután jöhetnek a hétvégi bringás kirándulások, a csoportos tekerések, valamint a családi túrák. Figyelj a tested jelzéseire, hiszen a kerékpározás ízületkímélő, hatásos mozgásforma, de lehet, hogy nem jó a technikád, és azért fájnak a testrészeid. Ilyen esetben konzultálj az orvosoddal, és vizsgáljátok meg együtt, hogy mi lehet a probléma. Lehet, hogy az üléseden kell állítani, vagy porcvédő vitaminra lesz szükséged, de egy biztos: több a pozitív hatása a biciklizésnek, mint a negatív, így bátran vágj neki a kerékpáros életmódnak!